Bir tutkudur

Seferihisar

Ege’nin şirin bir ilçesi olan Seferihisar denizinin temizliği ve berraklığı ile ünlenmiştir. Seferihisar keyifli bir hayat sürmeyi hedefleyenlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır.

Bir tutkudur Seferihisar

Seferihisar hakkında

Seferihisar, Ege bölgesi’nde ve İzmir’in güneybatısında yer almaktadır. Topraklarında en eski yerleşim yeri teos olup, burasının mö 2000 yıllarında akalar’dan kaçan Girit’liler tarafından kurulduğu ve karyalıların bir kenti olduğu bilinmektedir. Böylece yörenin 4000 yıllık bir yerleşim yeri olduğu söylenebilir. Cumhuriyet öncesinde 1884 yılında ilçe olmuştur. Günümüzde İzmir’in 30 ilçesinden biridir. 2009 yılında kürselleştirmenin kentleri aynılaştırmasına karşı çıkarak Türkiye’nin ilk citta-slow kasabası olmuştur..

İlçe merkezinin kuruluş yeri deniz seviyesinden 18 m yüksektedir. Kent, kuzey-güney yönünde uzanan Kızıldağlar’ın (1080m) batısında, denize inen yamaçlar ve Kocaçay vadisinin düzlükleri üzerine kurulmuştur. Tipik akdeniz iklimine sahiptir. Yazlar genellikle sıcak ve yağışsız; kışlar ise ılık ve hafif yağışlıdır.

Bir tutkudur Seferihisar

Seferihisar hakkında

İzmir il merkezine uzaklığı 45 km’dir. Kuzeyde urla ve güzelbahçe, doğuda menderes  ile çevrilidir. İlçenin batısının ve güneyinin Ege denizi’ne kıyısı olmakla birlikte ilçe merkezi denizden 5 km içeride bulunmaktadır. İlçede demir yolu ulaşımı yoktur.

Ana geçim kaynağı tarım , balıkçılık, 49 km lik sahil şeridi ve  tarihi yerleri ile turizmdir. Bunlardan en önemlileri sığacık kalesi, Teos antik kenti, Dionysos tapınağı, Lebesdos antik kenti, Karaköse harabeleri, Myonnesos adası .

Sığacık’ta bir balıkçı barınağı ve 400 yat kapasiteli yat limanı bulunmaktadır. Yaz aylarında bazı yunan adalarına ulaşım başlamıştır.

Seferihisar hava meydanına yaklaşık 30 dakika uzaklıktadır. Güzelbahçe üstünden otobandan veya Gümüldür üstünden ayrık yoldan hızlı seyahat etmek mümkündür. İlçeden sürekli İzmir’e dolmuş, belediye otobüsü toplu ulaşım olarak vardır. Yaz aylarında İstanbul ve Ankara’ya da otobüs çalışmaktadır.

Seferihisar ilçe merkezinin yakın çevresindeki yerleşmelere uzaklığı şöyledir:

Havaalanı ( Menderes ) : 45 km
Güzelbahçe: 23 km
Konak (İzmir kent merkezi): 45 km
Urla: 30 km
Çeşme: 65 km ( yaklaşık 45 dakika ) otoban vardır.
Gümüldür: 28 km
Özdere: 38 km
Selçuk: 52 km
Kuşadası: 77 km